top of page
ZNACZENIE KOLORÓW PASÓW
Bialy Pas
BIAŁY PAS - CZYSTOŚĆ
Biały jest symbolem czystości. Nowy uczeń z białym pasem to ktoś kogo można określić jako czystego, całkowicie nie znającego sztuki kyokushin. Ta czystość zostaje utracona, po wykonaniu pierwszego ćwiczenia w dojo. Nieskazitelny kolor znika na zawsze w pocie treningów, a podróż przez spektrum kolorów zaczyna się. Bycie białym pasem nie jest wstydem, a instruktor bardziej niż inni zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ on też kiedyś zaczynał w tym miejscu.
pomaranczowy pas 300x138.jpg
POMARAŃCZOWY PAS - STABILNOŚĆ (10 KYU, 9 KYU)
W trakcie i podczas treningu z pomarańczowym pasem rozwijasz podstawy karate i poznajesz swoje ciało. Każdy, kto przeszedł przez ten etap, powie, że właśnie tam nauczył się, że jego ciało ma mięśnie o których istnieniu nie wiedział, że istnieją! Tutaj również zaczynasz rozwijać równowagę i koordynację między różnymi częściami ciała, z naciskiem na postawę. Na tym etapie powinieneś również znać etykietę Dojo.
niebieski pas 300x138.jpeg
NIEBIESKI PAS - PŁYNNOŚĆ I ZDOLNOŚĆ ADAPTACJI (8 KYU, 7 KYU)
Aspekty treningu pomarańczowego pasa muszą być kontynuowane, karateka zaczyna teraz pracować nad górną częścią ciała, siłą, elastycznością i koordynacją. To tutaj uczysz się przezwyciężyć chęć „brania tego łatwo”, a jeśli się powiedzie, trening staje się przyjemnością. Uczeń zaczyna odczuwać korzyści płynące z treningu ze zwiększonym poczuciem dobrego samopoczucia i ogólnie lepszą kondycją. Tutaj karateka zaczyna przejmować kontrolę nad umysłem i ciałem. Może to przybrać formę nie pokazywania bólu podczas uderzenia podczas sparingu, nie pokazywania wyczerpania podczas treningu, nie wycierania kropli potu z nosa, ponieważ nie powiedziano jeszcze, aby to robił, nie ziewa pomimo ekstremalnego zmęczenia itp.
zolty pas 300x138.jpeg
ŻÓŁTY PAS - PEWNOŚĆ (6 KYU, 5 KYU)
Tutaj uczysz się skupiać swoją moc. Jest to pierwszy poziom, na którym szkolenie zaczyna koncentrować się na aspektach psychologicznych, z naciskiem na koordynację ciała i umysłu. To tutaj karateka musi zacząć rozwijać zarówno moc, jak i prędkość podczas wykonywania technik. Żółty pas jest ostatnim z pasów „surowego początkującego”, a karateka zaczyna przejmować kontrolę nad swoim życiem, ciałem i środowiskiem.
zielony pas 300x138.jpeg
ZIELONY PAS - EMOCJONALNOŚĆ I CZUŁOŚĆ (4 KYU, 3 KYU)
Zielony pas (midori obi) oznacza pierwszy poziom zaawansowany. Jest to podobne do rozpoczynania od początku, ponieważ wszystko się zmienia, a powaga karate staje się oczywista. Zmienia się również poziom komfortu, ponieważ zielony pas zaczyna trenować z zaawansowanymi pasami znacznie lepszymi w wiedzy i doświadczeniu.
brazowy pas 300x138.jpeg
BRĄZOWY PAS - PRAKTYCZNOŚĆ I KREATYWNOŚĆ (2 KYU, 1 KYU)
Brązowy pas to punkt, w którym uczniowie zaczynają tworzyć własne techniki i kombinacje. Zaczynają „odnajdywać” siebie i wchodzić w swoje. Poprzez naśladowanie i kopiowanie technik i manier z wyższych pasów, zaczyna pojawiać się doświadczenie i osobowość karateki
czarny pas.jpg
CZARNY PAS - (1 DAN)

Każdy zna termin czarny pas, ale niewielu rozumie, co tak naprawdę oznacza zdobycie tego pasa. Nawet wiele czarnych pasów nie rozumie tego, co reprezentuje. Zbyt wielu uważa, że ​​jest to osiągnięcie samo w sobie i wkrótce zrezygnuje ze szkolenia.

 

Czarny pas jest nowym początkiem, ponownym narodzeniem, stając się ponownie początkującym. W żadnym razie nie jest to miejsce przeznaczenia. Jest to raczej nowy etap w długiej podróży. Jest to stan bycia. To dyktuje, w jaki sposób zachowujemy się i jest kulminacją osobistego rozwoju, który osiągnęliśmy przez wiele godzin treningu i doskonalenia samego siebie.

.

bottom of page